Spławiki wędkarskie - budowa, rodzaje i podstawowa charakterystyka.

Każdy wędkarz, czy ten wyczynowy, czy ten, który chwyta wędkę tylko raz na jakiś czas wie, że spławik jest nieodłącznym elementem sprzętu do łowienia ryb. To dzięki niemu rozpoznajemy moment, w którym ryba chwyta przynętę zahaczoną o końcówkę wędki. Dzięki temu, w odpowiedniej chwili możemy poderwać kij i zacząć wyciągać zdobycz z wody. Jednak musimy wiedzieć, że na rynku dostępne są różnorodne spławiki, które trzeba umiejętnie dobrać do własnych potrzeb.

Każdy dobry sklep wędkarski online proponuje nam zarówno klasyczne spławiki, jak i te bardziej nowoczesne. Pierwsze z nich jedynie zanurzają się w wodzie, gdy ryba złapie przynętę, więc człowiek musi sam natychmiast reagować. Natomiast innowacyjne technologie sprawiły, że nowoczesne spławiki nie tylko zanurzają się, ale i automatycznie podrywające rybę. Pozwala to na szybsze wyciągnięcie jej, zanim ucieknie przestraszona szarpnięciem.

Rodzajem spławika najprostszym w użytku jest ten montowany bezpośrednio na żyłce. Jest idealny dla początkujących. Bardziej doświadczeni wędkarze mogą wybrać spławik przelotowy. Zautomatyzowany, ale też proekologiczny jest lepszy dla ryb i dla środowiska. Nie wbija się w rybę z taką mocą, jedynie ją obciąża a jego usunięcie nie wiąże się z dużym ranieniem zwierzęcia. Dlatego wypuszczana z powrotem do wody ma większe szanse przeżycia.

Praktycznie każdy internetowy sklep wędkarski proponuje nam spławiki różnych firm. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się propozycje marki Middy, Colmic, Trabucco czy Mikado. Dobrą firmą jest też polski producent - Dragon. Jednak trudno wybrać konkretną grupę produktów, ponieważ każdy wędkarz preferuje inne typy spławików, więc sięga też po towary odmiennych wytwórców.